Logo
Kayrasoft Yazılım ve Bilişim Teknolojileri

Domain Nedir?

girl
Domain Nedir?

Domain, internet dünyasında oldukça sık karşımıza çıkan terimlerden birisi. “Domain ne demek?” sorusunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. Kısaca; web sitenizin fiziksel adresinin karşılığı olan harf, sayı ve sembollerin birleşimidir. Aslında kısacası web sitenizin internet dünyasındaki adı ve adresidir. Dilimizde daha çok “alan adı” olarak kullanılan “Domain adı” sitenize direkt olarak ulaşmak isteyen kişinin, tarayıcıdaki arama çubuğuna bu adı hatasız yazdığında kolayca siteye ulaşmasını sağlar.

Örneğin Kayrasoft'un web sitesini ziyaret etmek istediğinizde, arama çubuğuna "Kayrasoft.com.tr" alan adımızı yazın, doğrudan ana sayfamıza gireceksiniz. Alan adlarını kullanmanın genel amacı, İnternet kullanıcılarının ziyaret etmek istedikleri sitelere basit bir şekilde erişmelerini sağlamaktır. Bu alan adları kullanılmazsa, kullanımı kolay olmayacak çoğul IP adresi kullanmak zorunda kalacağız. -IP adresi, bir bilgisayarın interneti kullanarak başka bir bilgisayarla iletişim kurmasını sağlayan bir kimlik numarasıdır.Alan Adı Neden Kullanılır?


Alan adı genellikle iki ana bölümden oluşur; ilk kısım alan adını içerir, yani "Google.com" sitesinde "google" kısmı alan adı ve ".com" kısmı alan adıdır. sonek. Farklı amaçlar veya resmi amaçlar için, alan adı uzantıları da en popüler olanıdır. Örneğin, bazı ülkeler / bölgeler ayrı uzantılar kullanır. Ülkemizde ".tr" uzantısı kullanılmaktadır. Diğer bir örnek, resmi bir uzantı olan üniversiteler tarafından kullanılan ".edu" uzantısıdır.

Genel olarak domain adlarının çalışma sistemi şu şekildedir; web sitenizde yer alan dosyalar –sitenizde yer alan hemen hemen her şey- dünyanın farklı yerlerinde konumlanmış sunucularda barındırılıyor. Bu sunucular sadece IP adresleri tarafından tanınıyor. DNS adı verilen Domain Adı Sistemi, domain adları ile IP adreslerini birbirine bağlar ve siteye erişimi sağlar. Böylece tarayıcıya IP adres yerine domain yazılması yeterli hale gelir.


Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Alan adı sorgulama için kullanabileceğiniz yerli ve yabancı pek çok sağlayıcı yer almaktadır. Domain satın alma süreci de firmadan firmaya değişiklik gösterse de genel olarak ilk olarak kullanmak istediğiniz alan adının boşta olup olmadığını kontrol etmek için domain sorgulama yapılmalı. Bu da demek oluyor ki kullanmak istediğiniz domain farklı biri tarafından kullanılıyor olabilir. Eğer kullanımda değilse bu domain adlarını satın almalısınız. Bu satın alımlar genel olarak süresiz olmaz. Belli bir süre için ödeme yaparsınız. Örneğin, bir yıllık domain adını alırsınız ve bir yılın sonunda bu domain adını kullanmaya devam etmek için yeniden bir ödeme yapmanız gerekir.Paylaş: